Úzkorozchodná železnice II 0e 1:43 – část 4. Propojovací segment

Tenhle propojovací segment spojuje koncový segment s točnou a přesuvnou se zbytkem kolejiště. Celek tedy nyní tvoří jakýsi ovál vzadu za kulisou se skrytým nádražím, uprostřed s areálem pily a nyní i s odbočkou přes propojovací segment s údolím a vodním tokem do koncového segmentu s točnou a přesuvnou. Tam bude znázorněn nějaký fiktivní podnik, patrně kovovýroba se sklady. Výhodu tohoto řešení spatřuji jednak v možnosti kochání se při kroužení po oválu, který je rozměru 3600x850mm, s případnou možností současného posunu v areálu pily, nebo na koncovém segmentu s točnou a přesuvnou a nyní také i při jízdě krajinou. V případě, že po tomhle novém segmentu budu chtít provozovat i osobní smíšenou dopravu, bude mi koncový segment sloužit jako druhé skryté nádraží. Takže možnosti provozu jsou opravdu velké 🙂

 

 

Ke stavbě jsem využil hotový rám s deskou o rozměru 1800×400, který jsem měl původně pro mini H0. Abych se dostal s krajinou pod úroveň kolejí, napadlo mě jej obrátit deskou dolů a mírně upravit. Při realizaci jsem sice vyhodnotil, že to nebylo, především z hlediska čistoty konstrukce dle mého zvyku, zcela ideální řešení, ale slovy klasika „na funkci to nemá vliv“. A tak nějaké foto, kdyby to náhodou někoho zajímalo 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přes údolí byly postaveny pilíře, na kterých jsou dřevěné mostovky. Přes vodní tok je mostovka ocelová. Myslím, že tenhle úsek je typický pro úzké lesní dráhy.

Skály jsou zhotoveny mojí klasickou a v podstatě jednoduchou metodou nařezáním a odlamováním Styroduru. Ten je lepený montážní pěnou a po vytvarování natřený zředěnou modelářskou sádrou. Po jejím zaschnutí je povrch natřený světle šedou matnou barvou a následně patinovaný barevnými křídami. Je to jednoduché, rychlé a vcelku slušně vypadající řešení.

 

 

 

 

 

 

No a následovala krajina, kde je v tomto případě použito minimum foliáže a maximum statiky. Důvodem nebyla žádná sofistikovaná technologie, nýbrž vzhledem k pandemické situaci a s ní související uzavření obchodů, doma uložené a zužitkované zásoby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krajina je zatím pouze v první fázi realizace. Na řadu přijdou detaily, ale s těmi si budu hrát patrně zase až na podzim. Nyní je vše zprovozněno, a tak si mohu kdykoliv téhle úzké užívat.

A nakonec jedno video z provozní zkoušky : https://youtu.be/pEubbjFAAv8

Pokračování někdy příště.

Krásný den všem 🙂        /Hank/