Minikolejiště H0/H0e Hankovice 2020 – 4. část

Tento příspěvek se bude věnovat ovládání výhybek a zprovoznění kolejiště. V plánu bylo ovládání servopřestavníky řízené osvědčeným modulem od pana Zajíce z Peček http://www.zajic.cz/servo14/servo14.htm . Bohužel tyto moduly jsou u výrobce momentálně nedostupné, a tak jsem musel zvolit jiné řešení. Chvíli jsem i uvažoval o přestavnících MP1, ale nakonec jsem se rozhodl jinak. Vzhledem k malému počtu pouhých 5 výhybek jsem zvolil již rovněž mnou osvědčený systém, který jsem si s nadhledem nazval „HMC“ – nebo-li Hank’s manual control 🙂 Ortodoxním zastáncům všemožných digitálních vychytávek to jistě přijde archaické, nicméně to mě opravdu netrápí. Jedná se o sice trochu pracnější, ale naprosto spolehlivé na navíc velice levné řešení. Celý systém je patrný z fotek. Otočná táhla jsou z hliníkových trubiček o průměr 6mm. Do nich jsou zalepené závitové tyče M4. Celé táhlo je uchycené ve dvou „ložiskách“, kde přední na rámu panelu je z překližky 10mm a zadní na dně panelu je z plastové desky 10mm. Na závitových tyčích jsou našroubované hliníkové páky, které vedou k přestavníkům. Vlastní přestavníky jsou velice jednoduché. Tvoří je křížová páka od modelářských serv /v tomto případě ta červená/ , do které je kolmo zalepena mosazná část malé lustrsvorky. Tou pak prochází ocelová struna průměr 1mm do výhybky. Na křížové páce je ještě přišroubovaná delší hliníková páka, které je spojená s hlavním táhlem od ručního ovladače. Na této páce je rovněž krátké táhlo, které ovládá přepínač polarity v srdcovkách výhybek a současně zajišťuje aretaci výhybky v požadované poloze. Prostě levné, jednoduché a spolehlivé řešení. 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes mi z GESu dorazily objednané ovládací knoflíky. Parádní kousky s kleštinovým unašečem pro průměr hřídele 6mm – přesně tak jako mám ovládací táhla. Ty byly ostatně také to nejdražší z celého ovládání 5 výhybek, které mě vyšlo celkem včetně těchto knoflíků na cca 600,-Kč. Desky pod ovladači jsou ze zbytků materiálu Albond, používaný v reklamě polepené proužky samolepící folie. Ovládání je naprosto přesné, spolehlivé a přehledné 🙂 Na menším panelu vlevo je ovládání úzké drážky, vrat od štěrkovky a dále zde bude ovládání osvětlení a různých blbostí jako jsou různé zvuky apod….. Níže na fotkách je vidět i čelní obklad kolejiště z namořené a několikrát lakované překližky.

 

 

 

 

 

 

A takhle vypadá kolejiště s pozadím. Momentálně je na místě dvou segmentů úzkorozchodné 0e, které budou procházet mírnou rekontrukcí.

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A pro dnešek nakonec: Prý jsem se při stavbě tohoto kolejiště spojil s čertem, tak alespoň něco malého, abych se zavděčil taky tomu nahoře 🙂 🙂

 

 

 

 

 

 

Pokračování bude v tvorbě detailů a různých vychytávek.

Hezké dny všem 🙂                                    /Hank/

 

 

 

One thought on “Minikolejiště H0/H0e Hankovice 2020 – 4. část

  1. Asi by to někdo označil za propagaci MGP, proto to nepíšu do diskuze, vzhledem k počtu výhybek by se hodil dekodér pro pět serv, ovládaný pěti tlačítky nebo pěti páčkovými přepínači. Pro bližší informaci mohu poskytnout podrobný návod. Podle toho co jsem se dočetl o modulu pana Zajíce tenhle dekodér má více provozních možností. Už se o tom přesvědčilo několik účastníků diskuze, kteří jimi nahradili převodníky jiných výrobců.
    Honza

Komentáře nejsou povoleny.