TWINNY – Dvoumotorový RC model

Při velikonočním úklidu dílny jsem narazil na rozpracované poloviny křídel, které byly původně určené na historický model. Ten se mi nějak nechtělo dodělávat, a tak křídla ležela přes dva roky vzadu v regále. Napadlo mě, že něco na ně udělám, a bude to zcela jistě na elektriku. Do nějaké polomakety se mi nechtělo, a tak opět zvítězila kreativita a touha po realizaci vlastního projektu.

Dávné modelářské tvrzení, že jeden motor jeden problém, dva motory dva problémy, je již v době spolehlivých střídavých pohonů minulostí, a tak přišel na řadu můj druhý dvoumotorák, který jsem nazval TWINNY.

Poloviny křídel jsem mírně zkrátil, upravil odtokovou lištu pro možnost instalace křidélek a nakreslil si a následně vyrobil  jednoduchý trup a ocasní plochy balzové konstrukce. Celek je 2x lakován lesklým nitrolakem a po obroušení brusnou houbou potažený nažehlovací folií Solarfilm SP od f. Hořejší. Ozdoby jsem si vyřezal na malém plotru ze samolepicích folií. Více popisu asi není ani třeba, tak přikládám několik fotografií ze stavby.

??? ??? ??? ???

Potah modelu byl hotový asi za 4 hodiny.

??? ???

Další 3 hodiny trvalo nazdobení modelu 🙂

??? ???

Model po kompletaci.

??? ??? ??? ??? ??? ???

 

Technická data:

Rozpětí:             1450mm

Délka:                1030mm

Pohon:               2x motor DYS 2212 – 1400 ot./V.

Serva:                 4x 13g s kovovými převody

Regulátory:       Nějaké čínanské 2x 30A

Akumulátor:     LiPoly 3S 2200mAh

RC:                     Spektrum DX 8

Letová váha:     1100g

 

Hezké dny všem 🙂                /Hank/

 

Je neděle 31.5. a je úspěšně zalétáno.

Model odstartoval na necelou polovinu plynu a naprosto spořádaně stoupal k obloze. Jen bylo třeba mírně potlačit trim výškovky. Letový projev při zvuku dvou motorů je kouzelný a obava z jejich malého výkonu, byla naprosto zbytečná. Přemet o průměru cca 30 metrů udělá bez rozjezdu a konstantní rychlostí. Navíc mě, přestože model má křídlo bez vzepětí mile překvapila stabilita ve všech fázích letu. Co se týká spotřeby, tak po 7 minutovém celkem svižném létání jsem dobíjel do tříčlánku LiPo pouhých 750mAh. Takže se určitě bude chystat stavba nějakého dalšího a většího dvoumotoráku. Hezký den všem :wink:

 

??? ??? ??? ??? ??? ???

/Hank 🙂  /