Úzkorozchodná železnice 0e 1:43 – část 2. – Stavba výtopny

Výtopny pro parní lokomotivy byly v době jejich provozu nejen jejich nezbytnou součástí, nýbrž i architektonicky velice zajímavé a atraktivní stavby. Pro svůj menší projekt lesní železnice jsem se nechal inspirovat výtopnou slovenské Čiernohorské lesní železnice Sihla. Tímto děkuji kolegům z diskusního fóra diskuse modely.biz za informace a inspirativní fotografie. Stavbu jsem neřešil jako přesnou zmenšeninu, ale chtěl jsem zachovat její určitý charakter. Základ stavby je s 3mm desek lehčeného PVC používaného v reklamě. Výztuhy jsou z modelářských nosníků 4x4mm. Vše je lepeno vteřinovým lepidlem, takže stavba šla poměrně rychle od ruky.

??? ??? ??? ???

Po slepení obvodových stěn přišla na řadu omítka. Jelikož se jedná o lesní železnici, nechtěl jsem, aby výtopna byla moc „hezká a uhlazená“ . Vyzkoušel jsem tedy premiéru jiné technologie. Jednotlivé stěny jsem natřel zředěným Herkulesem a přes sítko zasypal krupicí, co jsem našel v kuchyni. Poté jsem oklepal přebytečnou krupici, případná místa poopravil a nechal zaschnout. Následně jsem celek přestříkal šedým plničem. Po důkladném zaschnutí jsem celek lehce přebrousil smirkem zrnitosti 500 a pak už aplikoval vrchní nátěr směsi Primalexu tónovací barvy a Herkulesu. Po dvou vrstvách a proschnutí jsem znovu celek lehce přebrousil smirkem 500. Tím začala místy prosvítat šedá struktura plničem nastříkané krupice. Samotného mě překvapil velice výsledek 🙂

Okna jsou z čirých obalů výhybek Peco polepených proužky samolepící plotrové folie. Základ střechy je z tvrdé 2mm balzy.

??? ???

Následovalo moření, ke kterému používám hnědou olejovou barvu pro výtvarníky, ředěnou technickým benzinem. Se střešní krytinou jsem si hrál asi 3 hodiny. Tvoří ji nastříhané a naohýbané plechové tabule. Plech je s tiskařských kovolistů 0,3mm, K ohýbání hran jsem využil před časem koupenou ohýbačku na lepty.

??? ??? ??? ?????? ???

Dýmníky jsou z hliníkových trubiček. Na jejich koncích je nalepený lehčený 5mm plast a celek je do výsledné podoby opracovaný na soustruhu. Vrata tvoří narýhovaná letecké překližka a proužky tvrdé 1mm balzy. Panty pro otevírání vrat budu dodělávat později.

??? ??? ??? ???

A pak už nástřik dýmníků a střech, kde jsem záměrně nedělal jednolitou a souvislou vrstvu.

??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Myslím, že se po dokončení některých detailů a drobné patinaci bude tahle stavba, která mi zabrala asi 16 hodin práce, na lesním nákladišti docela vyjímat.

Přeji všem návštěvníkům krásné a pohodové svátky

Pokračování 🙂       / Hank /