Vozy pro lesní železnici v měřítku 0e

Pro připravované minikolejiště „Nákladiště lesní železnice“ ve velikosti Oe“ jsem k lokomotivě DH-120 začal stavět nějaké vozy. Inspirací mi byly vozy různých úzkokolejných drážek. Kde jsem dohledal rozměry, tak jsem se jich držel, kde né, tak jsem se snažil je alespoň proporčně odhadnout. Na stavbu rámů byl použit sendvičový materiál Alubond 4mm. Ten je olemován „U“ profilem Evergreen výšky 4,8mm. Prkenné podlahy tvoří narýhovaná a nalakovaná letecká překližka přesně vsazená do vzniklého rámu. Pojezdy dvuosých vozů tvoří rozsochy od f. Piko, koupené na pražské burze. U čtyřosého vozu Pa/u jsem použil podvozky od f. Bramos.

Nejprve začal vznikat osobní vůz pro přepravu dělníků zvaný „Hrošák“ – Ten mi padl do oka hned, jak jsem jej objevil na internetu 🙂 Skříň vozu je z rýhované letecké překližky, rámy oken z „L“ profilu Evergreen a střecha z tiskařského plechu. Švy tvoří nalepený a zalakovaný vlasec. Skříň je namořená zelenou tónovací barvou do malířských barev pouze rozředěnou Ironem. Před zasklením je celek přestříkaný čirým matným lakem.

dav ??? ??? ???

Dva plošinové vozy zatím čekají na nějakou vhodnou nástavbu.

??? ??? ??? ???

Zatím poslední vůz je čtyřosý Pa/u pro přepravu dřeva.

??? ?????? ???

A s nákladem dřeva 🙂

??? ???

Pohled na soupravu.

??? ??? ??? ??? ??? ???

Nějak mi to nedalo a v sobotu jsem do noci a v neděli dopoledne tvořil nástavby dvouosých vozů. Jeden poveze nádrž na vodu a druhý zvaný „vétéerák“ bude sloužit jako nákladní pro cokoliv.

Na výrobu nádrže jsem zprvu marně hledal v domácích zásobách nějakou trubku, nebo kulatinu o průměru cca 25mm. Pak mi padla do oka bambusová tyč, koupená kdysi patrně k použití v zahradě. Na koncích uříznutého bambusu jsou nalepeny 5mm plastové destičky. Celek je pak opracován na soustruhu, doplněný Al trubičkami. povrchová úprava je plnič + akrylové barvy. Podstavec nádrže je z plastových desek a profilů Evergreen.

??? ??? ??? ???

Druhý vůz má nástavbu tvořenou pouze korbou z narýhované a namořené letecké překližky, doplněné opět profily Evergreen.

??? ???

Několik fotek na celou soupravu a jedno krátké video 🙂

??? ??? ??? ???

 Krátké video z jízdy:  https://youtu.be/c4U5CBUb-mw

Zatím všechno. Přeji všem návštěvníkům klidný předvánoční čas.

Pokračování 🙂        /Hank/