Lake Star – létající člun z XPS

Jednoduchost stavby a nádherné letové vlastnosti zvětšeného létajícího člunu Jupiter Duck  http://hankovystranky.cz/2019/05/26/letajici-clun-jupiter-duck/ mě motivovaly ke stavbě ještě jednoho, podobného modelu. Jupiter Duck létá úžasně za bezvětří a slabého větru. Jakmile ovšem začne trochu pofukovat, tak si nízké plošné zatížení, profil křídla z prohnuté desky a absence křidélek vybírá svoji daň….

Tak jsem si nakreslil a pustil se do stavby ještě jednoho podobného modelu, který by lépe vzdoroval vlnám a větru. 🙂 Rozpětí 1250mm, délka 1000mm, předpokládaná letová váha 1200g. Pohon bude tvořit motor řady 3536 1450 ot./V. a 3S Lipoly 2200mAh. Materiál opět Starlon /XPS/ z OBI o tlouštce 3 a 6mm. Stavba začala trupem, který je v exponovaných místech vyztužený tvrdou 2,5mm balzou. Přepážky jsou z lehké 3mm překližky. Vše je lepeno UHU-PORem a lepidlem na dřevo s odolností proti vodě D4, které mírně napěňuje.

??? ??? ??? ???

Po zástavbě lanovodů na ovládání kormidel mohlo dojít k uzavření trupu.

??? ???

Křídlo jsem se rozhodl postavit alespoň s jakýmsi profilem s rovnou spodní stranou, kterou tvoří Starlon 6mm. Jediný nosník je smrková lišta 3x12mm nalepená nastojato v cca 1/3 profilu. Náběžná část a koncové oblouky jsou plné, vylepené opět Starlonem 6mm. Pro kabely serv křidélek jsou do křídla zalepená „párty brčka“, kde proleze i konektor serva 🙂

??? ??? ??? ???

Odtokovou část tvoří žebra ze dvou pásků Starlonu 6mm, která jsou následně k odtokové hraně seříznutá nožem a poté zabroušena. Po proschnutí lepidla D4 je vrchní strana křídla potažená Starlonem 3mm.

??? ???

Po dokonalém vytvrzení lepidla jsem vybrousil křídlo do požadovaného „profilu“.

??? ???

Podobně vznikly i ocasní plochy, tvořené slepením 6 a 3mm Starlonu. Po hrubé kompletaci modelu přichází na řadu zhotovení pylonu pro pohonný elektromotor.

??? ???

Po  návratu z dovolené stavba pokračuje. Dokončen trup, nosná část pylonu motoru a ocasní plochy.

??? ???

První kompletace v dílně na podlaze 🙂

??? ???

Nakonec jsem upustil od myšlenky potáhnout model nějakým papírem, a dle zkušeností s Jupiter Duckem jsem povrch místy pouze vytmelil a po přebroušení začal model lakovat tentokrát modrým Balakrylem.

??? ??? ??? ???

Po montáži motoru, serv a táhel ke kormidlům dostal hydroplán fiktivní kanadský marking z plotrové samnolepící folie.

??? ???

Ještě pilota, větrný štítek a první kompletace na zahradě 🙂

??? ??? ??? ???

Po instalaci pohonné baterie jsem model vyzkoušel zatím jen formou pojíždění na hladině Cekovského rybníku.

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????  ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Lake Star je tedy připravený na „ostrý start“ buďto na Selibovském, nebo na Hnačovském sletu RC hydroplánů o příštím, nebo následujícím víkendu 🙂

Pokračování 🙂                    /Hank/

 

 

2 thoughts on “Lake Star – létající člun z XPS

  1. Ano. To je přesně ono. Jen jsou to desky 100x50cm – v balíku je 10 kusů.

Komentáře nejsou povoleny.