Létající člun Jupiter Duck

Stavba SE-5A z Depronu /viz předchozí příspěvek/ mě nadchla a to hned z několika důvodů. Rychlost, cena, a v mém  případě i skutečnost, že z tohoto materiálu se dá bez velkého nepořádku postavit po večerech model i v panelákovém bytě. A tak se zrodil nápad, postavit touto technologií něco na vodu.

Inspirací byl opět web http://www.jivaro-models.org/homepage/homepage.htm, kde jsem našel i malý a roztomilý létající člun Jupiter Duck. Když jsem k němu hledal ve světě nějaká videa, narazil jsem na tuto nádheru https://www.youtube.com/watch?v=ls9-MXwPVTI, kde létají tyto modely zvětšené na 200 a 300%. A bylo rozhodnuto. Velikost přizpůsobím pohonu, co mám doma a také možnostem snadné přepravy. Malého Jupitera jsem tedy zvětšil na 170%, kdy rozpětí křídel vychází na 1070mm. Materiál je 6mm XPS pod plovoucí podlahy, koupený za pár korun v mosteckém OBI v deskách 1000x500mm. Můj Jupiter má z důvodu přepravy a přístupu k instalaci dělená křídla a odnímací centroplán. Trochu se tím sice zvětšila hmotnost, ale to mě zas tak netrápí, neboť opravdového bezvětří je poslední dobou jako šafránu 🙂 Celý model je lepený kontaktním lepidlem UHU POR a tavnou pistolí.  Za 3 večery byla hotová základní konstrukce modelu.

??? ??? ??? ??? ??? ???

Chtěl jsem, aby i takovéto éro bylo nejen pohledné, ale současně aby působilo i trochu realisticky. Proto má model zasklenou kabinu a boční okna, motorový kryt z části nějaké PET flašky a několik dalších detailů. Lakování je provedeno válečkem a vodou ředitelným, světle šedým Eternalem.  Po proschnutí laku jsem nainstaloval motor s regulátorem, serva, a kompletně náhony kormidel. Ty jsou z ocelového drátu v plastových lanovodech. Páky kormidel jsou vyřezané z letecké překližky a zalepené do kormidel tavnou pistolí.

??? ??? ??? ???

Na PC jsem si navrhl několik barevných variant a nakonec jsem upřednostnil fiktivní stylizaci do italských barev.  Všechno potřebné jsem si během chvilky vyřezal z reklamních samolepících folií na malém, před časem zakoupeném plotru. Na přední „kapotu“, kde je přístup k pohonným akumulátorům, mě napadlo umístit 2 záchranné kruhy. Ty jsou z dřevěných kroužků na záclony, které jsou nastříkané bílou barvou a polepené červenou samolepící folií. Myslím, že tento detail krásně umocňuje roztomilost celého aeroplánu. A tady už je hotový Make Up 🙂

??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Jako poslední jsem zhotovil vzpěry křídel, které jsou z uhlíkové trubičky, mosazného drátu a kovové vidličky. Ty vychází ze stabilizačních plováků a  na křídle jsou kyvně ukotveny v nosném žebru, které je sendvičové konstrukce Balza-XPS-Balza.

Úspěšně zalétáno na Selibovském rybníku 31.5.2019

DSCF8516 DSCF8517 DSCF8518 DSCF8521 DSCF8522 DSCF8523

Rozpětí:                 1070mm

Délka:                      880mm

Motor:                     Turnigy 3530 – 1100 ot./V.

Regulátor:               30A

Serva:                       9g – 2 kusy

Baterie:                    3S LiPoly 1300mAh

Letová váha:           660g

 

Hezké dny všem 🙂                 /Hank/