Variabilní minikolejiště H0 – část 1. Projekt a výroba rámů

Cílem tohoto menšího projektu je postavit jendoduché, levné a hlavně skladné minikolejiště do mého lounského bytu. Návrhů bylo tentokrát více než dost, a to i za pomoci kolegů mašinkářů z diskuzního fóra http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11556 kterým i touto cestou děkuji za snahu rady a inspiraci. Po cca měsíci úvah, brouzdání po netu a kreslení si různých variant, mě napadlo zhotovit částečně variabilní sestavu čtyřech malých segmentů. Z nich bude možné provozovat buďto menší sestavu – Inglenook, a nebo větší sestavu – Koncovou stanici se SN. Tři segmenty mají rozměr 980x380mm a jeden 640x380mm. Důvodem tohoto řešení je prostor. Třímetrové kolejiště nemohu mít postaveno nastálo, a musel bych jej neustále skládat a demontovat. Jak se znám, asi bych si jej z těchto důvodů moc neužil…. Prostor, kde by kolejiště mohlo být dlouhodobě postavené umožňuje celkovou délku max. 2 metry, ideálně 1,70 m, což je na Hánulu zatraceně málo. A tak se zrodila myšlenka, jak se s tím vypořádat, a vznikl tento projekt….

Sestava 1 – Inglenook.

Tuto minisestavou bych chtěl zprovoznit co nejdříve, neboť ta může být na místě postavena nastálo. Budou ji tvořit segmenty č. 3 a 4. Výsledný rozměr je 1620 x 380mm. Červené čáry na kolejích simulují potřebnou délku kolejí za rozpojovači. Je to klasika pro 5/3/3 vozů + výtažná kolej pro loko a 3 vozy. Druhá kusá kolej na segmentu 4 je pouze pro zpestření, pro případnou druhou lokomotivu. Rozmístění budov je zatím jen v pracovní verzi :-)

6-10 final Inglenook

Sestava 2 – Koncová stanice se SN (nákladištěm)

Tu budou tvořit segmenty č. 1,2 a 3. Segment č 4 v této sestavě nebude. Výsledný rozměr 2960 x 380mm. Na segmentech 1 a 2 bude malá koncová stanice s výpravní budovou, přilehlým skladištěm, skládkou dřeva a uhlí a jednou krátkou odstavnou kolejí.

koncová rovna

a nebo tak:

koncová sikma

A tak začaly práce na segmentech. Materiál, mnou osvědčená klasika. Překližka 4 a 8mm, výběrové latě. Během několika málo hodin vznikly rámy všech čtyř segmentů, z toho segmenty č.1 a č.2 dostaly i vnitřní výztuhy a překližkovou horní desku.

??? ?????? ??? ??? ???

Rám malého segmentu č. 4

??? ???

Segmenty č.1 a 2 s již nalepenou vrchní deskou pro budoucí stanici, a polotovary segmentů č. 3 a 4 pro Inglenook a SN.

??? ???

Pokračování někdy příště :-)       /Hank/